top of page

Późne macierzyństwo

Zaktualizowano: 24 cze 2020

Najnowsze analizy danych potwierdzają, że obniża się wiek kobiet mających problemy z płodnością. Coraz wcześniej obserwowane sa zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu, w związku z którymi wyniki badań dwudziestoletnich pań często przypominają schematy uzyskiwane w wieku (około)menopauzalnym. Wraz z wiekiem zwiększa się również ryzyko powikłań w przebiegu ciąży, mających wpływ także na zdrowie dziecka. Ponadto osobiste wybory powodują, że kobiety odkładają decyzję o posiadaniu dzieci.Posiadanie dziecka w późniejszym wieku oznacza większą koncentrację na rodzinie i często bardziej odpowiedzialne rodzicielstwo.


"Późna mama" jest nierzadko już do pewnego stopnia spełniona zawodowo i ustabilizowana materialnie. Może lepiej koncentrować się na sprawach rodziny i wychowaniu maluszka. Dojrzałość emocjonalna i doświadczenie życiowe pozwalają na elastyczne i racjonalne planowanie rozwoju dziecka.

Niektóre badania pokazują nawet, że odsunięte w czasie macierzyństwo (powyżej 33 lat) zdecydowanie statystycznie wydłuża życie matki i jej zdolności poznawcze do późnej starości.

(R. Karim PhD, "Effect of Reproductive History and Exogenous Hormone Use on Cognitive Function in Mid- and Late Life", Journal of the American Geriatrics Society, 2016)Czy wiesz, że...

Przy obecnym stanie wiedzy możliwe jest przeszczepienie fragmentów własnych jajników pobranych wcześniej i zamrożonych, aby uniknąć zmian menopauzalnych i zachować płodność mimo upływu lat.


U kobiet, które zajdą w ciążę powyżej 40 roku życia , zaobserwowano zwiększone ryzyko udaru mózgu, zawału serca w momencie przechodzenia okresu menopauzalnego. Wyników tego badania nie należy lekceważyć, gdyż prowadzono je na bardzo dużej grupie 72 tys. kobiet (50-80 lat) aż przez okres 12 lat.

(Dr A. Quereshi, University of Minnesota, 2016)
62 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page